WordCamp 2014

WordCamp 2014 byl první konferencí věnovaný kompletně redakčnímu systému WordPress, který se konal v ČR. Ačkoliv byl pořádán fanoušky WordPressu, byl schválený a podporovaný centrálou WordCampu v USA.

wordcamp-468x60

WordCamp 2014 byl rozdělen na dvě linie – pro uživatele a pro developery. Já si vybral tu druhou – pro developery. Moje dojmy začínají:

Vladislav Musílek – Custom post types

První přednáška a hned pro mě zajímavé téma. Čekal jsem trochu více praktických věcí, ale proč ne. Na rozjezd dobré.

Jan Kvasnička – UI v premium šablonách

Ne vše, za co se platí, je dobré. Takže ani Premium šablony (ať už si je definujeme různě) nejsou bez chyby. A ty chyby se snažil Honza popsat ve své přednášce.

Honza podle mě patřil k tomu lepšímu, co jsem na WordCampu slyšel. Myslím to především z pozice speakeara, kdy jako jeden z mála uměl dobře přednášet a netrpěl nervozitou.

Borek Bernard – VersionPress

Pokud tento projekt vyjde, bude mít úspěch. O tom jsem přesvědčen. Škoda, že demo ukázka nebyla na 100% funkční, ale o no se to podá :-) Věřím tomu.

David Binda – WordPress s několika milionovou návštěvností – jak to děláme v parade.com

Původně jsem chtěl tuto přednášku vypustit a podívat se do hlavního sálu, protože projekty, které realizuji nemají velkou zátěž ani návštěvnost. Nakonec se z této přednášky stala jedna z těch nejzajímavějších.

David ve své prezentaci přiblížil migraci amerického deníku parade.com na redakční systém WordPress během necelých 9 měsíců. Během své přednášky nastínil, které mechanismy a služby používají, proč si nenapsali vlastní řešení (což zajímalo i mě), a myslím, že i hodně lidí přesvědčil o tom, že WordPress se dá využít i pro větší projekty.

Martin Michálek – CSS preprocesory

Asi jedno pro mě ze stěžejních témat, kvůli které jsem na WordCamp dorazil. Přednáška mě dost namotivovala a konečně snad i donutila si nějaký preprocesor vyzkoušet. Odkládám už to opravdu delší dobu. Škoda, že z větší vzdálenosti nebylo skoro možné prezentaci přečíst (s tím ale mělo problémy vícero přednášejících).

Radek Kučera,Tomáš Poner,Pavel Hejn – WordPress, komunita, čeština

Komunita je potřeba, o tom žádná, Pavel, Tomáš a Radek snad přesvědčil mnohé, aby se o dění kolem české verze WordPressu zajímalo více lidí.

Peter Gramantik – Sucuri.net – bezpečnost

Peter to měl dosti těžké. Musel upoutat pozornost, i když naproti jemu stálo velké eso – Marek Prokop. Přesto jsem si vybral Petera, jelikož mě bezpečnost zajímá všeobecně.

Tady škoda, že se Peter nezaměřil více na WordPress. Jeho přednáška se stočila k bezpečnosti všeobecně. A na case study, kterou si Peter připravil, nezbylo zase mnoho času.

Pavel Ungr – WordPress a SEO

Nejlepší nakonec? Pavel uměl dobře mluvit a měl hlavně o čem mluvit. Jen mi to přišlo, že si večer vygooglil pluginy, které lidi používají pro tvorbu obsahu a bylo to.

Osobně bych uvítal detailnější zaměření na konkrétní pluginy. 95% pluginů, o kterých se Pavel zmiňoval, jsem někdy vyzkoušel. Nicméně pro uživatele to byl super rychlo-přehled do možnosti editace obsahu a práci se SEO.

Prostředí – Hub

Prostředí bylo moc pěkné, nicméně mi scházela větší absence stolků s elektrickým připojením. Na kolenech se notebook prostě špatně drží.

Celkově se mi líbila organizace, občerstvení i harmonogram, který se dodržoval, takže žádné zbytečné čekání se nekonalo. Úvodní čekání na schodech nepočítám, měl jsem si přivstat :-)


Jeden komentář

Napsat komentář